Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w tutaj

Zamknij

Wyszukiwarka

Dyżury aptek

30.05.2011 - 05.06.2011
ul. Kilińskiego 9
tel.(025)632-22-02

PDF Drukuj Email

Biskupi i administratorzy diecezji siedleckiej

 

 

Diecezję podlaska erygowano 30 czerwca 1818 r.

 

30 III 1819 – 8 IX 1819 – ks. Adam Kukiel proboszcz parafii św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim – administrator diecezji

 

8 IX 1819 – 5 IV 1825 – bp Feliks Łukasz Lewiński

 

1 IX 1826 – 19 V 1842 – bp Jan Marceli Gutowski (sakrę biskupią otrzymał 1 X 1826 r.)

 

20 V 1842 – 19 V 1855 – ks. Bartłomiej Radziszewski, Kanonik Kapituły Janowskiej – administrator diecezji

 

20 V 1855 – 17 IX 1856 – ks. Józef Twardowski, Kanonik Kapituły Janowskiej – administrator diecezji

 

18 IX 1856 – 22 V 1867 – bp Piotr Paweł Benjamin Szymański (konsekrowany 1 II 1857 r., ingres 7 VI 1857

 

22 V 1867 – car Aleksander II ukazem z 22 V 1867 r. dokonał kastaty diecezji podlaskiej, a jej terytorium połączył do diecezji lubelskiej

 

24 IX 1918 – papież Benedykt XV ponownie powołał diecezje podlaską

 

30 XI 1918 – 9 V 1939 – bp Henryk Przeździecki (ingres odbył się 5 I 1919 r.)

 

25 I 1924 – papież Pius XI przeniósł stolicę biskupia z Janowa do Siedlec. Diecezja Janowska, czyli Podlaska otrzymała nazwę – Siedlecka, czyli Podlaska

 

16 V 1939 – 11 IV 1946 – bp sufragan Czesław Sokołowski (nominacja na administratora z prawami biskupa rezydencjalnego)

 

12 IV 1946 – 25 III 1968 – bp Ignacy Świrski (konsekrowany 30 VI 1946 r., ingres odbył się 4 VII 1946 r.)

 

19 I 1948 – 6 VI 1962 – sufragan ks. Marian Jankowski (konsekrowany  18 IV 1948 r.)

 

21 XI 1962 – 23 X 1968 – ks. Wacław Skomorocha (sakrę biskupią otrzymał 21 IV 1963 r.)

 

24 X 1968 – 25 III 1996 – bp Jan Mazur (ingres odbył się 17 XI 1968 r.)

 

25 III 1996 – 25 III 2002 – bp Jan Wiktor Nowak (ingres odbył się 21 IV 1966 r.)

 

VII 2001 – 24 V 2002 – bp Henryk Tomasik – administrator diecezji

 

24 V 2002 – bp Zbigniew Kiernikowski (ingres odbył się 7 VI 2002 r.)

 

Źródło: na podstawie Katalogu duchowieństwa i parafii diecezji siedleckiej, pod red. E. Jarmocha, Siedlce 1985 i Zarys historyczny dziejów Diecezji Siedleckiej, oprac. Ks. Franciszek Dudka.